Blog o katowickim dworcu
Kategorie: Wszystkie | Architektura Kato | Dworzec | Narzekańsko | Suchary
RSS
środa, 30 września 2009
O dworcu

Dworzec, Dawid Chalimoniuk / AGzdjęcie katowickiego dworca autorstwa Dawida Chalimoniuka / Agencja Gazeta

Dworzec PKP w Katowicach ogólnie rzecz biorąc składa się z hali dworcowej, przejść podziemnych i peronów. Całość jest haniebnie zaniedbana i brudna, panuje tam bałagan i dziadostwo, choć nie jest do końca tak strasznie jak wielu to przedstawia - o czym później. Ten brak kompetencji administratorów obiektu nie powinien jednak przesłonić jednej bardzo ważnej rzeczy - piękna hali dworcowej której sens i dusza tkwi w 16tu żelbetowych kielichach stanowiących jej konstrukcję. Aby to docenić trzeba 'włączyc pauze' i odrobinę się postarać gdyż wrażenie psują nieco różnokolorowe i chaotycznie wkomponowane stragany, budy, kioski, meble, menele i beduini. To zagracenie i warstwa brudu potrafi zepsuć recepcje tej betonowej świątyni w stolicy regionu o nieprzebranym potencjale industrialnym.

zagracenie

Tak, dworzec jest brudny, ale mimo to hala dworca jest niesamowita, niebanalna, logicznie skonstruowana i bardzo elegancka. Monumentalne kielichy zamykają wielką przestrzeń ale nie przytłaczają, wręcz przeciwnie - bryła jest lekka i z pewnych ujęć wygląda jakby odlatywała ;]

latające kielony

Słońce wpadające przez wielkie przeszklenia musiało kiedyś robić wrażenie - teraz wrażenie robi sposób mycia szyb (moczy się troche góre, a dół sam sie myje spływająca wodą..) Rytm kielichów, rytm pionów i poziomów, rytm prostych surowych linii na fakturze muru powinien uzmysłowic nam że to wybitna architektura. A całości dopełniają kosmiczne detale - lampy.

Kosmiczne detale

Ażeby uzmysłowić sobie jak estetycznie może wyglądać podobna konstrukcja przytocze tu przykład terminalu Newark-Liberty niedaleko Nowego Jorku w stanach. Terminal ten powstał ROK PO katowickim dworcu i jest utrzymywany w dobrym stanie i czystości. Wątpie żeby ktoś tam pomyślał o burzeniu go bo wygląda wspaniale, choć osobiście nie chciałbym otynkowania katowickich kielichów - oczyszczony surowy szlachetny beton może robić piorunujące wrażenie.
newark liberty
newark libertyWidać że jak sie chce to da sie, sie gra sie - sie ma sie, potrzeba jedynie kompetentnych ludzi a nie upośledzonych komuchów. Pojawiają się głosy żeby dworzec zburzyć, ale w końcu jak se upierdolisz spodnie to je pierzesz a nie wyrzucasz*, szczególnie że są to spodnie eleganckie, z retroduszą i takich już nie robią.. W końcu nie samymi ludwikamiXIVmi i pozłacanymi sralkami człowiek żyje, a dworzec to potencjał z którego można wydobyć wiele i wzbudzić zazdrość oryginalnością i zajebistością w mieszkańcach (nie tylko) krajowych "metropolii".

wizualizacja Agnieszki Bernas

^ Jako ciekawostke zamieszczam: wizualizacja jaka zrobila Agnieszka Bernas pod kierunkiem dr. inz. arch Miroslawa Bogdana z Politechni Slaskiej. Znalezione na skajskraperze, kozacki dworzec nie? ;]

Warto wiedzieć że dworzec w katowicach to jeden z najwybitniejszych w świecie przykładów nutu zwanego BRUTALIZMEM, przykład ceniony za granicą, w kraju mniej niestety. W następnym poście zajme się trochę historią tego typu konstrukcji, sensem brutalizmu itp pierdołami. Zapraszam

brutalizm w Polsce

13:49, big2kermit , Dworzec
Link Komentarze (7) »
poniedziałek, 28 września 2009
Wstępem

Witam wszystkich.

Niniejszym robie coś co chciałem i powinienem zrobić dawno temu, jednakże nadmiar innych obowiązków oraz konieczność opierdalania się i relaksowania skutecznie obcięły moje zasoby czasowe..

Zakładam bloga który dotyczyć będzie budynku dworca głównego PKP w Katowicach - obiektu wyjątkowego, kontrowersyjnego i moim zdaniem mocno niedocenianego. Nie zamierzam nikomu narzucać własnej opinii bo każdy ma prawo i obowiązek mieć swoje zdanie, chcę natomiast przybliżyć garść niezbędnych informacji, przedstawić pewien punkt widzenia oraz rozruszać wyobraźnie moich milych gości w miarę możliwości joł ;]

Wszelkie komentarze są mile widziane w jak największych ilościach, natomiast należy szanować poglądy innych i przedstawiać swoje zdanie, argumenty, kontrargumenty a nie obrażać osoby. Każdy kto bluzga na innych bo ma inne zdanie sam jest CIULEM nie wartym uwagi.

widok na halę dworca z najbrzydszego placu na świecie

Tak więc hej hoł lec goł..

 

22:27, big2kermit , Dworzec
Link Komentarze (1) »

mejl

RSS