Blog o katowickim dworcu
Kategorie: Wszystkie | Architektura Kato | Dworzec | Narzekańsko | Suchary
RSS
piątek, 12 marca 2010
Wstęp do moderny

A więc: olewamy XIX-wieczne kamienice bo w większości to mało interesujące budyneczki z fajnymi detalami (i Bytom ma fajniejsze) - można jedynie westchnąć nad czasami kiedy budownictwo było porządnym rzemiosłem a nie chałturą.

Mój ulubiony na ul.Matejki

O co to larmo? Modernizm to powiew świeżości w przesyconym detalami budownictwie. Gdy secesja i neostyle mnożyły motywy ozdobne to modernizm plasnął kanciastą łapą w blat i powiedział: Nihuhu! zara ja tu przewietrzę głowy.. I tera funkcja, i forma, i konstrukcja będą jednym, niczego bezsensu i bez przyczyny, coś czegoś innego nie udawać będzie, a detalem  czystość formy będzie i najwyższej jakości materiał i precyzja wykonania.

Pawilon w Barcelonie - L.Mies van der Rohe

'Dom buduje się dla jego wnętrza, a nie dla zewnętrznego widoku. Dom to "maszyna do mieszkania", ale to nie wystarczy, by budynek był prawdziwie wartościowym dziełem architektonicznym. Musi być oprócz funkcjonalności zarazem piękną maszyną jak auto...'- Le Corbusier

Superjednostka wg. le Corbusiera

Czyli ciepnijmy w pierony to wariactwo z ornamentami i budujmy wygodnie, logicznie, nowocześnie. O pięknie budynku stanowić będą doskonałe proporcje i funkcjonalność, zdrowy klimat. Konstrukcja szkieletowa, wielkie okna, ostra jak brzytwa logika geometrii i wysoka jakość wykonania. (..i jak to później zostało wypaczone przez buracką Partię? *#!%!)

Wnętrze pawilonu barcelońskiego - L.Mies van der Rohe

"Less is more" - Ludwig Mies van der Rohe

Nie tak dawno jeszcze moderna była jakąś mglistą zaszłością, mętną mamą komunistycznych bloków i nie na miejscu stylem niepozwalającym pokazać błysku i przepychu kapitalistycznych osiągnięć. Ludzie się lansowali źle pojętym postmodernizmem lub kiczowatym historyzmem, nie dostrzegając elegancji i klasy tej dostojnej architektury. Na szczęście zmienia się to, ostatnio o modernie więcej, jest dostrzegana i doceniana.

Modernistyczna willa w Kato

Bo modernizm, jak zresztą każdy styl, to pewna filozofia - według jej zasad można nawet zbudować klasztor zgodny ze średniowieczną doktryną.

Nový Dvůr w Czechach

Do obejrzenia: Modernizm w Katowicach - zdjęcia T.M.Kiełkowskiego

Blogi: Mechanofaktura, Shayer..

środa, 24 lutego 2010
Intermission

Architektura jest wporzo, nie jest jakimś przemijającym rzemiosłem gdzie nowy budynek zastępuje stary, ale symbolem czasów w których powstała, dziedzictwem kulturowym takim jak wiersz, obraz, hymn, punkowa piosenka o wojsku czy rap o słodkich liściach. To nie tak że nowy styl zastępuje stary a potem mamy nowoczesność i styli już nie ma. To tak że jeden wynika z drugiego, istnieją równocześnie potem jeden jest modniejszy a drugi mniej, następnie odwrotnie i znowu coś powstaję z miksu opozycji. To co mamy obecnie to nie bezstylowa architektura nowoczesna tylko popłuczyny po modernizmie (nie w sensie negatywnym), fascynacja konstruktywizmem czy dekonstruktywizmem, postmodernistyczne a czasem barokowe rozpasanie.. Ciągłość. Wszystko to po trochu występuje we współczesnych budynkach, nawet gdy twórca i odbiorca nie jest tego świadomy to korzystamy z ogromnego katalogu rzeczy gdzieś widzianych, kompletowanego w naszych głowach i ciągle przetwarzanego.

brut beton

W tym kontekście monumentalny, logiczny i dostojny dworzec to kontynuacja modernistycznych tradycji Katowic, a niby-organiczny poduszkowiec Neinvera to spadnięta z księżyca 'nowa świecka tradycja'. Czemu nie? Poza tym co już napisane było, to idę o zakład że jeśli powstanie to za 5-10 lat będzie średniej jakości hipermarketem, jednym z wielu.. Niech se powstanie pod warunkiem że kielichy zostaną nienaruszone bo to one już teraz zachwycają historyków i architektów z całego świata, a co za 5-10 lat? Odpowiednio odnowione mają szansę stać się symbolem miasta, nie gorszym niż Hala Stulecia.

hala we Wro

A póki co hala dworca nie jest chroniona ani przez Konserwatora Zabytków, ani przez Plan Miejscowy, ani przez umowy między PKP, miastem a Neinverem. Są tylko nic niewarte zapewnienia rzeczników prasowych że 'będziemy się starać zachować piękna brutalnistyczną halę'..

Ten post jest wstępem do nowej części bloga w której zbadam i postaram się przybliżyć kontekst - tradycję architektoniczne Katowic do których dworzec jest podłączony pępowiną. Jestem amatorem, zrobię to subiektywnie i nieprofesjonalnie ale będę się starał

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11

mejl

RSS